Sezaryen Hakkında Bilgi
Es-Anlamlısı.com

Sezaryen Hakkında Bilgi

Sezaryen Hakkında Bilgi - Sezaryen Nedir

Doğumda uygulanan bir tür ameliyat. Bu ameliyatta doğurmak üzere olan veya doğumu gecikmiş olan gebe kadının karnının alt tarafından dikey olarak inilerek dölyatağının ön çeperi açılır.

Sezaryen ameliyatına normal şekilde doğum yapamayan kadınlarda başvurulur. Dölütün normal yolla doğmamasının çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin annenin leğen bölgesi çok dar olabilir; dölyatağından veya leğende ur bulunabilir; dölüt aşırı derecede büyük olabilir; dölyatağı yırtılabilir vb.

Bu ameliyat Romalılar devrinden beri bilinmektedir. Sezaryen denmesinin nedeni Romalıların bu şekilde doğan çocuklara caesum (kesilmiş) sözcüğünden türettikleri Caesar adını vermeleridir.

SEZARYENI İEREKTİREN DURUMLAR:

1- Annenin hayatını tehlikeye sokan haller (çocuğun eşinin yanlış yerleşmesi, rahimde yırtılma tehlikesi)

2- Çocuğun hayatını tehlikeye sokan haller (çocukta oksijensiz kalma tehlikesi)

3- Annenin korunması gereken haller: Normal doğumun tehlikeli olabileceği, annenin ağır hastalıkları, anneyi bitkinliğe sürükleyen uzun doğumlar, rahim ameliyatı geçirmiş olanlar.

4- Çocuğun korunması gereken haller: Çocuğun başı ve annenin kalçası arasındaki uyumsuzluk, çocuğun doğum kanalından geliş bozuklukları, doğumun gecikmesi, çocuğun miadının geçmesi, annede şeker hastalığı olması, uzun süren kısırlıktan sonraki gebelikler.

Farmasi Katalog
Eş anlamlısı, Eş anlamı, nedir, ne demek, hakkında bilgi, anlamı, bulmaca, zıt, karşıt, kelimeler,
Eş Anlamlısı  |  Video  |  Resim  |  İletişim
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim